Aktualności

Anna Zalewska podała nowy termin rozmów. Dla ZNP to gra na czas

W Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie trwają rozmowy z nauczycielami o podwyżkach. W spotkaniu z minister edukacji narodowej Anną Zalewską uczestniczą przedstawiciele ZNP, FZZ i oświatowej „S”.

Anna Zalewska deklaruje, że chce wypracować porozumienie z nauczycielami (Fot: Sławomir Kamiński)

Jednocześnie trwa posiedzenie prezydium ZG ZNP, na które Związek Nauczycielstwa Polskiego zaprosił premiera Mateusza Morawieckiego. Premier nie skorzystał z zaproszenia, a jak w rozmowie z money.pl przyznał Sławomir Broniarz, Kancelaria Prezesa rady Ministrów nie poinformowała nawet o tym, czy zaproszenie do niej wpłynęło.

Broniarz ma żal do szefowej MEN, że zwołała spotkanie w dniu, w którym już wcześniej zapowiedziano posiedzenie ZNP.

Rozpoczynamy posiedzenie Prezydium ZG ZNP. Premier nie skorzystał z zaproszenia i nie pojawił się, by porozmawiać o napiętej sytuacji w oświacie oraz o zarobkach nauczycieli.
W czwartek (10.01) decyzja Zarządu Głównego ZNP o strajku.

Rozmowy w Centrum Partnerstwa Społecznego dotyczą podwyżek wynagrodzeń w najbliższym roku. Przypomnijmy, że zgodnie z projektem rozporządzenia w sprawie minimalnych stawek, wynagrodzenia nauczycieli w 2019 r. mają wzrosnąć „zależnie od stopnia awansu zawodowego, od 121 do 166 zł brutto”. Nauczycielskie związki zawodowe uważają, że to zdecydowanie za mało.

Zestresowani nauczyciele, lekcje w stołówkach. „To nie służy dzieciom”

Wywiad https://www.money.pl/gospodarka/anna-zalewska-podala-nowy-termin-rozmow-dla-znp-to-gra-na-czas-6335947710379649a.html


Janusz Koziński, ZNP: Boimy się następnego roku szkolnego 27.10.2018 

Janusz Koziński – prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w Szczytnie oraz prezes Okręgu Warmińsko-Mazurskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego przyjechał do Elblągu, by wziąć udział w obchodach Dnia Edukacji Narodowej zorganizowanej przez elbląski oddział ZNP.

 Jak sprawuje się elbląski oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego?

 Ta uroczystość pokazuje, że ma się dobrze. Jest dobrze zorganizowana, odnosi sukcesy. Mam świadomość tego, że jest to jeden z niewielu oddziałów, w którym udało się z Prezydentem Elbląga Witoldem Wróblewskim zrobić dodatkowe odprawy dla nauczycieli odchodzących na emerytury. Jest to na pewno w skali województwa ewenement.

 Wprowadzenie reformy oświaty wiązało się z wielkimi zmianami dla nauczycieli. Jak Związek Nauczycielstwa Podolskiego odnajduje się w nowej rzeczywistości?  Nie mieliśmy wyjścia i musieliśmy się odnaleźć. To duże wyzwanie, ale to nie pierwszy raz, kiedy nauczyciele stanęli przed nowymi wyzwaniami. Oświata ciągle jest reformowana. Zauważamy problemy, czyli kwestie zmianowości, przeładowanych programów, podstaw programowych równolegle funkcjonujących w jednej szkole. Musimy mieć świadomość, że w tym roku będziemy mieć absolwentów klas ósmych i absolwentów trzecich klas szkół zawodowych, które jeszcze idą starą drogą. Oni się zderzą na poziomie szkół ponadpodstawowych. Boimy się następnego roku szkolnego.

 Która ze zmian i problemów, które z nią się wiąże stanowi największe wyzwanie?

 Mam wrażenie, że od strony organizacyjnej jest sporo rzecz, której do tej pory nie mieliśmy. Dość powszechnym zjawiskiem stało się łączenie etatów. Nauczyciele, którzy chcą mieć pełen etat niestety bardzo często  muszę realizować swoje godziny dydaktyczne w kilku szkołach i muszą w czasie przerwy czy jakiegoś okienka” zdążyć z jednej szkoły do drugiej. To w jakimś sensie rozbija jednolitość rad pedagogicznych, procesu wychowawczego. Co innego jest, gdy nauczyciel jest związany z jedną szkołą. Inaczej wygląda jego praca, kiedy musi w kilku szkołach pracować. Wcześniej oczywiście mieliśmy z tym do czynienia, ale były to zjawiska marginalne. Teraz jest to powszechne. Zauważam, jak nauczycieli są sfrustrowani. Obawiają się, czy zdążą dojechać z jednej placówki do drugiej. To stwarza duże problemy.

 Od lat ZNP walczy o zwiększenie pensji nauczycielom. Jak obecnie wygląda ta kwestia?

 Cały czas walczymy. Wynagrodzenia nadal nie są satysfakcjonujące. Tym bardziej biorąc pod uwagę tempo wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej. Niestety stanęliśmy w miejscu. Inaczej to postrzega p. Zalewska mówiąc, że podwyżki wynagrodzeń mają miejsce. Natomiast biorąc pod uwagę inflacje to praktycznie te regulacje są na minimalnym poziomie. Stąd nasze akcje protestacyjne. Cieszymy się z tego, że Solidarność włączyła się w to, mimo że robią swoje działania i mają swoje pomysły. Ale cel jest jeden – żeby w istotny sposób, w nieodległym czasie, nastąpiły te podwyżki.

 Jakie podwyżki będą Was satysfakcjonować?

 Nasz postulat, przynajmniej na razie, jest taki – 1000 zł brutto dla każdego nauczyciela bez względu na stopień awansu zawodowego. Jeśli chodzi o nauczycieli stażystów, to ich wynagrodzenie, oscyluje na poziomie minimalnego wynagrodzenia. Jednak żeby zdobyć wyższe wykształcenie trzeba było poświęcić trochę czasu, wysiłku, a nie przekłada się to na materialne korzyści, które dawałyby sposób w pracy.

 Kiedyś każdy nauczyciel był autorytetem. Czy teraz coraz trudniej być takim nauczycielem?

 Na pewno coraz trudniej jest być nauczycielem. Nauczyciele mają coraz więcej obowiązków i wyzwań. To jest związane ze zmieniającym się światem. Jako nauczyciele, jako szkoła, musimy sprostać wyzwaniom współczesnego świata. Mamy zupełnie inne środki przekazu, nowe środki informacji. Kiedyś nauczyciel był autorytetem. Dzisiaj jest Internet , gazety. Jest na pewno dużo trudniej być autorytetem niż jeszcze kilkanaście lat temu.

 Czy zauważa Pan, że zmniejszyła się wśród dzieci i młodzieży chęć pozyskiwania wiedzy od nauczycieli? Czy nauczyciele nie muszą być coraz bardziej kreatywni, aby zaciekawić uczniów?

 Zdecydowanie tak. Młodzież jest inna niż była kilkanaście lat temu. Mamy tego świadomość i musimy tym wyzwaniom sprostać. Na pewno nie jest gorsza. Obserwujemy różnego rodzaju placówki i młodzież angażuje się w różne inicjatywy. Oczywiście nie cała młodzież, ale ja bym nie krytykował młodzieży. Musimy mieć świadomość, że świat się zmienia i młodzież się zmienia.

 Czego można życzyć nauczycielom?

 Zdecydowanie spokojnej pracy. Marzy mi się, aby chociaż jeden Minister nie miał tej ambicji, żeby przejść do historii, jako wielki reformator polskiej edukacji. Żeby dali nauczycielom trochę spokoju i „odchudzili” programy, bo to jest problem nie tylko dla nauczycieli, ale i dla dzieci.

 


Wspólna manifestacja z 22 września

 


79 rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę 17.09.2018

Związek Nauczycielstwa Polskiego reprezentowali:
Klub Młodego Nauczyciela
Katarzyna Witowska
 Maciej Sikut – wiceprezes ZNP

 

 


 


Pomnika nie ma, ale będzie Józef Piłsudski jak żywy? Elblążanin w plebiscycie „Szukamy Marszałka”

fot. Adrian Sajko/zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do tekstu

Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego, z taką propozycją kilka lat temu wyszła jedna z radnych, Elbląg się nie doczekał, ale może doczekać się żywego marszałka. Piotr Lichociński, nauczyciel z Elbląga, który wielokrotnie wcielał się w postać przy okazji parady z okazji 11 Listopada, bierze udział w konkursie „Szukamy Marszałka”.

Rok 2018 to rok 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Główne obchody odbędą się 11 listopada, czyli w Narodowe Święto Niepodległości, jednak już od początku roku, mniejsze i większe miejscowości, w całym kraju organizują wydarzenia, które mają przypominać o jubileuszu.


Konkurs Modelarski Młodzieżowego Domu Kultury 2018

 • Grażyna Kacprzak – członek zarządu ZNP
 • Leszek Kapczyński – członek zarządu ZNP

Przystanek Starówka 26.08.2018r
Modelarnia MDK ul.Warszawska 51 przyjmuje zapisy dzieci, młodzież i dorośli wolontariusze na zajęcia modelarskie w roku szkolnym 2018/2019. U nas wiek nie zna granic liczy się pasja.
http://www.mdk.elblag.pl/news/s/1018/rekrutacja

 


Niezależnie od tego, gdzie jesteś, możesz śledzić edukacyjne wydarzenia.

Korzystaj z aplikacji ZNP na Twoim telefonie lub tablecie już teraz!

Pobierz bezpłatną aplikację ZNP w Google Play (wkrótce także w App Store) i bądź na bieżąco ze zmianami w oświacie!

 

Dzięki aplikacji ZNP możesz:

• mieć dostęp do edukacyjnych wiadomości podanych w przejrzysty i atrakcyjny sposób,

• śledzić edukacyjne i związkowe wydarzenia,

• monitorować zmiany w prawie oświatowym,

• udostępniać wybrane wiadomości w serwisach społecznościowych lub e-mailem. 

 


Uchwałą nr 22/2018 Prezydium ZG ZNP z dnia 27 sierpnia 2018 r. ustalono następujące terminy przeprowadzenia kampanii sprawozdawczo-wyborczej w Związku Nauczycielstwa Polskiego na kadencję 2019-2024:

 1. zebrania ognisk – do 31 marca 2019 r.;
 2. konferencje (zebrania) oddziałowych sekcji związkowych – do 31 marca 2019 r.;
 3. oddziałowe konferencje delegatów (zebrania członków) – do 31 maja 2019 r.;
 4. konferencje delegatów i zebrania sprawozdawczo-wyborcze członków organizacji zakładowych w pionie szkolnictwa wyższego i nauki – do 30 czerwca 2019 r.;
 5. okręgowe konferencje delegatów sekcji związkowych – do 30 czerwca 2019 r.;
 6. okręgowe konferencje delegatów – do 16 września 2019 r.;
 7. krajowe konferencje sekcji związkowych – do 16 września 2019 r.;
 8. Krajowa Konferencja Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP – do 12 października 2019 r.;
 9. posiedzenie Centralnego Klubu Młodego Nauczyciela – do 12 października 2019 r.;
 10. Krajowy Zjazd Delegatów – 21-23 listopada 2019 r.

Nowa ocena pracy

Dokument


Giżycka Spartakiada Wodna ZNP

Regulamin

Zgłoszenie drużyny

 


Opinia w sprawie prowadzenia zajęć w szkole w formie wolontariatu

Dokument do pobrania


Pierwsza Dama spotkała się z Prezesem ZNP

22 listopada Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda spotkała się z Prezesem ZNP Sławomirem Broniarzem. Rozmowa dotyczyła kluczowych zagadnień związanych z systemem oświaty.

Prezes ZNP przekazał na ręce Pierwszej Damy dokumenty odnoszące się do nowelizacji Karty Nauczyciela oraz proponowanych zmian w podstawie programowej dla szkół ponadpodstawowych.

W związku z budzącymi kontrowersje zmianami zawartymi w ustawie z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych(ustawa ta nowelizuje Kartę Nauczyciela),  Prezes ZNP zwrócił się do pani Agaty Kornhauser-Dudy o wsparcie wniosku Związku Nauczycielstwa Polskiego o zawetowanie przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej nowelizacji Karty Nauczyciela w zakresie, w jakim reguluje kwestię oceny pracy nauczyciela, w szczególności artykułu zawierającego delegację do ustalania przez dyrektorów szkół regulaminów określających wskaźniki oceny pracy nauczycieli.

23 listopada Związek Nauczycielstwa Polskiego wystąpi do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o zawetowanie ww. ustawy w powyższym zakresie.

Link do strony Pierwszej Damy TUTAJ.

FOTO: @Grzegorz Jakubowski / KPRP


„Mamy powody do zadowolenia?” Elbląski oddział ZNP świętował Dzień Edukacji Narodowej

Czego dzisiaj można życzyć nauczycielom? Chyba przede wszystkim, aby nie bali się o pracę, a także, aby nie bali się mówić co myślą, bo wydaje mi się, że teraz taka obawa jest, a to nie jest dobre – mówi Barbara Krasulska, emerytowana polonistka z 43-letnim stażem pracy. Wczoraj nauczyciele z Elbląga i zaproszeni goście wspólnie świętowali Dzień Edukacji Narodowej.

Elbląski Oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego tradycyjnie już zorganizował uroczyste spotkanie z okazji minionego Dnia Edukacji Narodowej. W piątkowy wieczór około 200 osób, wśród nich głównie pracownicy oświaty, ale też samorządowcy, dyrektorzy zaprzyjaźnionych instytucji zjawiło się w Hotelu Elbląg, aby wspólnie świętować ten ważny dla nauczycieli dzień. Do Elbląga z tej okazji przyjechał również Sławomir Broniarz, prezes ZNP.
„ Chciałbym podziękować wam, za to, co robicie dla naszych dzieci i szeroko pojętej edukacja. Ten rok był dla bardzo trudny. Sytuacja, która jest związana ze zmianami, jest zawsze trudna do przejścia ”
– mówił Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.
„ Czego życzyć nauczycielom? Przede wszystkim wytrwałości w tym, co robią, co wykonują na rzecz dzieci, młodzieży, a także dorosłych ”
– mówił Gerhard Przybylski, Prezes Oddziału ZNP w Elblągu.

Tegoroczne spotkanie z okazji Dnia edukacji odbywało się trochę w cieniu zmian, które w tym roku szkolnym zaszły w szkolnictwie. Przypomnijmy od tego roku szkolnego zmienił się system nauczania – przywrócono ośmioletnie szkoły podstawowe i czteroletnie licea, zlikwidowano gimnazja. W wielu miastach sporo nauczycieli przypłaciło to utratą pracy.
„ Dzięki prezydentowi Elbląga, który podjął odpowiednią decyzję i ponad 140 osób – nauczycieli i pracowników administracji przeszło na wcześniejszą emeryturę u nas sytuacja nie wygląda źle. To fenomen na skalę krajową. Jednak to nie powinno być takie rozwiązanie. Jako nauczyciele chyba nie bardzo mamy powody do zadowolenia. Martwi mnie status nauczyciela, pracowników oświaty. Świat idzie z postępem, ale za tym nie idzie gratyfikacja. Wszyscy mówią, że chcemy nauczycieli nagradzać. Podstawą jednak powinno być wynagrodzenie. Dzisiaj wielu uczniów zarabia więcej, niż ich mistrzowie, którzy ich przygotowują do życia ”
– dodaje Gerhard Przybylski.

Czytaj więcej na info.elblag.pl

Odznakę za 50 lat przynależności do Związku Nauczycielstwa Polskiego, uhonorowane zostały następujace osoby

Janina Barska
Regina Kanafa
Barbara Krasulska
Marianna Krywko
Krystyna Styfi

 

Uchwałą Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego z dnia 26.09.2017r.
Złotą Odznaką ZNP  odznaczeni zostały następujące osoby:

Łucja Adamkowska
Katarzyna Jankowska
Leszek Kapczyński
Małgorzata Karbowska
Jolanta Kras
Elżbieta Krupska
Piotr Lichociński
Mariola Myślińska
Danuta Stępień
Beata Tuzimek
Małgorzata Zabiełło

 

w roku szkolnym 2016/2017 uzyskały kolejny stopień awansu zawodowego.  

Stopień nauczyciela dyplomowanego:
Sylwia Boettcher
Magdalena Tyszka
Anna Sartanowicz

Stopień nauczyciela mianowanego uzyskały:
Łukasz Pacer
Katarzyna Szczepańksa
Mgdalena Wiechowska
Barbara Wielgucka

 

Na emeryture przeszli:
Urszula Szyszko
Janusz Wojciechowski
Zipser Małgorzata
Iwona Paduch
Krystyna Pink

 

Osoby wyróżnione:
Katarzyna Witowska
Halina Ciecierska
Anna Sękowska
Danuta Włodarczyk
Ewa Mikusik
Hajdukonis Mariola
Joanna Wiśniewska
Krystyna Kulla
Urszula Szyszko
Tomasz Wysocki
 Anna Sęk
 Marzena Juchniewicz
 Łukasz  Stradowski
Sartanowicz Anna
Korwel Olga
Prokurat Grażyna

 

Goście zaproszeni:
Pana Sławomira Broniarza -Prezesa ZNP
Pana Marka Gustawa Brzezin- Marszałka Warmińsko-i Mazurskiego
Pana Witolda Wróblewskiego Prezydenta Miasta Elbląga
Pana Macieja Romanowskiego – Starostę Elbląskiego
Panią Genowefę Kwoczek Wójt Gminy Elbląg
Panią Dorotę Wasik Wójt Gminy Markusy
Pana  Ryszarda Zagalskiego -Przewodniczącego Rady Powiatu Elbląskiego
Panią Barbarę Bruzdewicz Przewodniczącą Rady Gminy Elbląg
kolegę Janusza Kozińskiego Prezesa Warmińsko – Mazurskiego Okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego
kolegę Jarosława Szunejko Przewodniczącego Rady OPZZ Województwa Warmińsko – Mazurskiego
Danutę Oleksiak- Dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli
Panią Małgorzatę Sowicką Dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu
Panią Iwonę Radej – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy
Koleżankę Reginę Cysarz Przewodniczącą Rady Powiatu Elbląskiego OPZZ
Pana Wojciecha Rudnickiego – Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej

 

 

 


Sławomir Broniarz, prezes ZNP: Narasta niepokój, wrzenie. Jako nauczyciele jesteśmy marginalizowani!

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej elbląski oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego zorganizował z końcem października uroczyste spotkanie. Tym razem wśród gości znalazł się m.in. Sławomir Broniarz, prezes ZNP. Zgodził się on udzielić wywiadu specjalnie dla info.elblag.pl.

Jaką wystawiłby Pan ocenę za obecne warunki pracy nauczycieli?

Trudno o jednoznaczną ocenę, bo to zależy od tego na ile organ prowadzący, na ile samorządy w to się angażują. Jeśli chodzi o zaangażowanie wójtów, burmistrzów, prezydentów to nie możemy narzekać. Wydaje mi się, że pomysł przejęcia szkół przez samorządy to było jedna z najbardziej rozważnych wydarzeń, które zaistniało w latach 90-tych, bo wszyscy na tym zyskaliśmy – i nauczyciele, i uczniowie, i szkoły. Animozje są, ale to na tle ekonomicznym. Możemy powiedzieć, że obecnie jest na 5 z minusem, a ten minus to konflikty, które pojawiają się na tle płacowym.

Protest nauczycieli trwa od marca zeszłego roku.  Kiedy nauczyciele tupną nogą?

Część środowiska mówi, że jesteśmy już zmęczeni. Było wiele demonstracji, marszów, pikiet, łącznie ze strajkiem, który był różnie oceniany. Cześć nauczycieli ma już serdecznie dosyć całego zamętu, bałaganu, który jest w szkole. Nie ma ważniejszej dziedziny życia społecznego niż szkoła. Ze szkołą związani jesteśmy wszyscy – poprzez własną historię, własne mniej lub bardziej udane życie szkolne, a później życie naszych dzieci, wnuków. Nie ma osoby w kraju, która mogłaby powiedzieć, że jest tym kim jest i to zawdzięcza tylko i wyłącznie sobie, a nie ma w tym udziału nauczyciela. W wymiarze europejskim oceniani jesteśmy jako jedna z największych potęg edukacyjnych, obok Finlandii i Estonii. Wszyscy nam zazdroszczą tego, co mamy – kadry nauczycielskiej, potencjału, który się za nią kryje. Problemem jest finansowanie oświaty.

Dlaczego?

Samorządy dokładają do oświaty bardzo dużo pieniędzy, a w zasadzie nie dokładają tylko inwestują mniej więcej ponad 20 proc. To jest ponad 8 miliardów złotych, które samorządy muszą dać. To są duże pieniądze. W mieście takim jak Elbląg to są  rzeczy niezauważalne, bo Elbląg dużo inwestuje w różnego rodzaju projekty europejskie, ale są takie miasta, takie gminy, które mówią, że muszą wziąć pożyczkę, żeby dołożyć do projektu europejskiego (na wkład własny – przyp.red.). Tu się rodzą konflikty lokalne. Chcemy uzmysłowić społeczeństwu, że na nauczyciela nie możemy patrzeć przez pryzmat trochę gazetowego wizerunku, że on ma ferie, wakacje, bo gdyby tak było dobrze, to nie mielibyśmy czasami potężnych braków jeśli chodzi o niektóre specjalności.

Powiedzmy to wprost – nauczyciele chcą 
więcej zarabiać.

Nie można oszczędzać na edukacji, a mankamentem są nasze płace. Jadąc do Elbląga miałem okazję widzieć trzy banery dużej sieci handlowej, gdzie szukano sprzedawców proponując im 3,5 tys. zł wynagrodzenia. To jest dużo. Przypomnę, że nauczyciel, który rozpoczyna pracę dostaje brutto  2 tys. 200 zł, a nauczyciel dyplomowany z dużym stażem pracy ma o tysiąc złotych więcej. To nie są kwoty, które z punktu widzenia osoby, która ma 2-3 kierunki, rzucają na kolana. Inny obywatel może powiedzieć, że żyje za te 2 tys. zł  i jakoś musi żyć. Tylko, że my nie chcemy nikomu zabierać. My chcemy uzmysłowić, że jeśli nie będziemy inwestować w edukację, to będziemy się cofać.

Problemem jest też to, że część nauczycieli musi pracować w kilku szkołach, by „uzbierać” etat.

To jest nowe zjawisko. To jest rzecz, która nie sprzyja jakości edukacyjnej, która będzie problemem dla uczniów, dla których nauczyciel będzie dostępny tylko np. w poniedziałek i piątek. To zjawisko, które wynika z reformy, z chaosu likwidacji szkół, z walki o godziny. Pani Minister mówi, że mamy ponad 11 tys. miejsc pracy, ale to jest informacja kłamliwa. Mamy 11 tys. ofert pracy w wymiarze 1, 2, 5. Nauczyciel, żeby zebrać swoją pensje musi ich mieć co najmniej 18, a bibliotekarz 30. Jeśli mówimy o tym, że mamy ileś tysięcy miejsc pracy, to nie mówimy o etatach. Mamy 5,5 tys. nauczycieli, którzy w tym roku zmuszeni byli do pracy w więcej niż dwóch szkołach. Będziemy obserwowali jak to się odbije na jakości edukacyjnej.

Czy proponowane 15 proc. podwyżki rozłożone na 3 lata was satysfakcjonuje?

Tak naprawdę to nie jest 15 proc., bo ono byłoby wtedy, gdyby podwyżka w roku 2018 była od 1 stycznia. Ona ma być, zgodnie z ustawą budżetową, od  kwietnia, a to oznacza, że rocznie będzie to 3,7 proc. My mówimy wyraźnie – to nie są pieniądze, które będą motywowały młodego, ambitnego człowieka, po studiach, do pójścia do tak bardzo trudnego zawodu. Zadowala nas wzrost wynagrodzenia o co najmniej 10 proc. od 1 stycznia i taka progresja, która co roku by dawała ten 10 proc. wzrost. Na pewno nie jest to ten wymiar, który pani Zalewska nam proponuje. To jest ewidentne lekceważenie środowiska.

Nauczycielom trudniej jest protestować niż np. rezydentom?

Tak. Rezydent ma alternatywę, której nie ma nauczyciel. Jeżeli rezydent nie znajdzie pracy w swoim szpitalu, przychodni, to zapewne znajdzie prace w prywatnej przychodni. Natomiast nauczyciel, który pracuje w małej wiosce, ma alternatywę albo będzie nauczycielem, albo będzie bezrobotnym. Nie ma dla niego pracy w urzędach gmin czy ośrodkach, które mogłyby wykorzystać jego kwalifikacje, bo jako państwo nie mamy na to pomysłu.

Kiedy cierpliwość nauczycieli się skończy?

Narasta niepokój, narasta wrzenie, zaniepokojenie środowiska, bo widzimy wyraźnie, że jako nauczyciele jesteśmy marginalizowani. Także jakby na własne życzenie, bo nie umiemy się skonsolidować, zjednoczyć. W pieśni Związkowej, która jest oficjalnym hymnem ZNP jest fragment, który mówi „bo w jedności siła jest”. Myśmy w marcu, zachowując się podczas strajku tak, jak się zachowaliśmy, pokazaliśmy, że z jednej strony nie umiemy wykorzystać tego profitu wynikającego ze zjednoczenia, ogromnej liczby nauczycieli, a z drugiej boimy się o miejsca pracy, dajemy sobą manipulować, manewrować. Nie ma tej jedności, a szkoda. Jeśli to wrzenie będzie narastało, to może okazać się, że sami nauczyciele zechcą podzielić zdanie Związku, że stojąc z boku tracimy i  że warto zaryzykować i powalczyć o swoje.

Dziękuję za rozmowę.

Czytaj więcej na info.elblag.pl


„Dobra zmiana” już nie taka dobra. „Solidarność” oburza się na Szydło i pisze list

Sekcja oświaty NSZZ „Solidarność” przyjęła „z oburzeniem” odwołanie spotkania przez premier Beatę Szydło. Rozmowy miały dotyczyć zmian w finansowaniu edukacji. „To pozorowany dialog” – piszą związkowcy.
Do wspomnianego spotkania miało dojść 18 października. Rozmowy ostatecznie odwołała jednak szefowa rządu, zasłaniając się „licznymi obowiązkami”. To nie przekonało prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”.
W wydanym stanowisku związkowcy piszą, że przyjęli decyzję Szydło „z oburzeniem”. „Minęło już kilkanaście dni od czasu uzgodnienia pierwszej daty spotkania, a dotychczas nowy termin nie został wyznaczony” – czytamy w liście adresowanym do premier.
Postrzegamy tę sytuację jako zamierzoną zwłokę ze strony przedstawicieli rządu RP, mającą na celu uchwalenie w tym czasie najistotniejszych dla oświaty ustaw i tym samym postawienie naszego środowiska przed faktem dokonanym, co jednoznacznie wskazywałoby na to, że dialog prowadzony przez rząd RP z naszą branżą ma charakter pozorowany
– nie mają wątpliwości przedstawiciele NSZZ „Solidarność”. Dodali, że protestują przeciwko lekceważeniu związku i nauczycieli oraz domagają się podjęcia „merytorycznych rozmów”. Cały list przeczytacie tutaj.
O co poszło? Zmiany w finansowaniu
Związkowcy chcą spotkania z premier Szydło w sprawie ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. Projekt zmian w przepisach trafił już do Senatu. Jak pisze „Gazeta Wyborcza”, zdaniem nauczycieli nowelizacja wyraźnie pogorszy ich sytuację.
Przedstawiciele „Solidarności” rozpoczęli już serię spotkań z posłami i senatorami PiS, których przekonują, że uchwala w Sejmie ustawa nie została wcześniej skonsultowana ze stroną społeczną, jak twierdzi szefowa MEN Anna Zalewska.
Zobacz też: „Solidarność” do posłów PiS: minister Zalewska wprowadza was w błąd, to brak szacunku
Kolejna „rysa” na współpracy z PiS
To kolejny w ostatnim czasie spór na linii NSZZ „Solidarność” – PiS. Kilka dni temu szef związku Piotr Duda skrytykował propozycję PiS dotyczącą ograniczenia handlu w niedziele.
Lider „Solidarności” odciął się wówczas od pomysłu, by handel był zakazany tylko przez dwie niedziele w miesiącu. – To wielka i głęboka rysa na naszej współpracy. Nie sądziliśmy, że Prawo i Sprawiedliwość postąpi w taki sposób – mówił Piotr Duda.
„Solidarność” nie angażowała się też dotąd w protesty przeciwko zmianom w systemie oświaty, wprowadzanym przez minister Annę Zalewską. Demonstracje w tej sprawie organizował przede wszystkim Związek Nauczycielstwa Polskiego.
Przeciwnicy reformy szkolnictwa protestowali przed MEN

oświata
wyborcze obiecanki Beaty Szydło czyli kłamstwa,które pozwoliły wygrać wybory:
1. Obniżenie wieku emerytalnego do 60 –kobiety i 65 –mężczyźni lub po przepracowaniu 40 lat- wprowadzono dopiero 2 lata po wyborach .Oszukano tych którzy kończyli w 1015 roku 65 i 60 lat)
2. Bezpłatne lekarstwa dla emerytów – oszustwo , dotyczy niektórych lekarstw i wyłącznie dla emerytów , którzy skończyli 75 lat.
3. Znaczne podwyżki rent i emerytur – bzdura , kłamstwo
4. Reaktywacja stoczni w Szczecinie- kłamstwo
5. Likwidacja VAT 8% na ubranka dla dzieci- kłamstwo
6. Obniżka VAT do 22%- ?
7. 3-krotne zwiększenie kwoty wolnej od podatku- nie wprowadzono
8. Podwojenie wynagrodzeń pielęgniarek i całej służbie zdrowia- kłamstwo
9. Lekarz i dentysta w każdej szkole- kłamstwo
10. Likwidacja NFZ-kłamstwo
11. Przewalutowanie kredytów frankowych – kłamstwo
12. Podwojenie nakładów na polską naukę- kłamstwo
13. Likwidacja gimnazjów- udało się dopiero po dwóch latach
14. Bezpłatne przedszkola – kłamstwo
15. Dodatkowe 17 mld zł na armię- oczywiście , MON bierze ile chce kosztem reszty społeczeństwa
16. Repolonizacja banków- kłamstwo
17. Likwidacja bankowego tytułu egzekucyjnego – bzdura
18. Opodatkowanie dużych marketów- bzdura
19. Obniżenie podatku CIT dla firm zatrudniających ponad 3 osoby- ?
20. Poseł Macierewicz nie będzie ministrem obrony narodowej- ordynarne kłamstwo
21. W Polsce nie będzie łamania demokracji i konstytucji- kłamstwo
22. Zakaz handlu w niedziele – kłamstwo
23. 500zł na każde dziecko – pierwsze dziecko nie otrzymuje nic , cały system niesprawiedliwy i demoralizu


 


Manifestacja w Warszawie

zmiany-prezentacja-2-59x300

Prezentacja


Dzień Edukacji Narodowej

Hotel Elbląg 21.10.2016

01

Zapraszamy do galerii zdjęć.


zmiany-prezentacja-7-28x400

Pliki do pobrania:

stanowisko-okregu-warminsko-mazurskiego

Prezentacja

1dscf7459

Zapraszamy do galerii zdjęć.


GIŻYCKO – RYN SPARTAKIADA WODNA ZNP

10-12 CZERWCA 

Giżycka


Czytaj…

CCE20160609

 

 


8a18b0cd2c16bc17c5adb27c131d3be9

Marszałek Sejmu zarejestrował Obywatelski Komitet Inicjatywy Ustawodawczej popierający projekt ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych innych ustaw. Zarejestrowanie Obywatelskiego Komitetu oznacza rozpoczęcie zbierania podpisów pod projektem, gwarantującym wypłatę nauczycielskich wynagrodzeń z budżetu państwa, a nie jak to jest obecnie – z subwencji oświatowej, którą dysponują samorządy.

1A1B1C

www_plakat_pensje nauczycieli z budzetu.pdf

www_ulotka_pensje nauczycieli z budzetu.pdf


plakat