Wracamy po rocznej przerwie! W tym roku Głos Nauczycielski już po raz 19. wybierze najlepszego nauczyciela w Polsce. Naszym celem jest promowanie świetnych nauczycieli, którzy są autorytetami w swoich środowiskach, pasjonatów, społeczników.
Niezwykłość Konkursu polega na tym, że udaje się włączać w naszą inicjatywę wiele wybitnych osobistości, w tym także ze świata kultury i polityki. Szczycimy się, że nasz Konkurs jednoczy wokół edukacji ludzi o różnych poglądach, dowodząc że o szkole i nauczycielach można rozmawiać ponad podziałami.
Konkurs w pigułce:
>> Uczestnikiem 19. edycji Konkursu może być każdy, kto jest czynnym nauczycielem, bez względu na rodzaj placówki, w której pracuje (z wyjątkiem szkół wyższych), stopień awansu zawodowego, specjalność i staż pracy.
>> Kandydatów na Nauczyciela Roku 2021 mogą zgłaszać m.in. dyrekcje placówek, koledzy z grona pedagogicznego, uczniowie, rodzice, organy prowadzące, kuratoria oświaty. A także organizacje i instytucje współpracujące z nauczycielem. Można też samemu zgłosić swoją kandydaturę.
>> Wymogiem formalnym jest wypełnienie formularza i napisanie uzasadnienia wniosku oraz przedstawienie osiągnięć nauczyciela, zarówno tych, które można zmierzyć i policzyć, jak i tych, których nie da się przełożyć na liczby i procenty. Na zgłoszenia czekamy do 10 września 2021 r. (liczy się data stempla pocztowego). Formularz wraz z załącznikami trzeba wysłać na adres: Głos Nauczycielski, ul. J. Smulikowskiego 6/8, 00-389 Warszawa z dopiskiem “Nauczyciel Roku 2021”.
Rokrocznie Jury, pod przewodnictwem prof. Stefana M. Kwiatkowskiego – zgodnie z regulaminem – wybiera trzynastkę finalistów. Spośród nich jedna osoba otrzymuje tytuł Nauczyciela Roku dwie osoby – wyróżnienia, a pozostała dziesiątka – zostaje Nominowana do tytułu Nauczyciel Roku.
>> REGULAMIN KONKURSU – TUTAJ (plik do pobrania)
>> FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY wraz z pozostałymi załącznikami – TUTAJ (plik do pobrania)
Kontakt – nauczycielroku@glos.pl
Zyta Czechowska, Nauczyciel Roku 2019, zaprasza do udziału w Konkursie:
– Kiedy dowiedziałam się, że znalazłam się wśród 13 Nominowanych do tytułu Nauczyciel Roku byłam przeszczęśliwa, bo nie wierzyłam, że jako pedagogowi specjalnemu uda mi się dostać do tego grona. A potem ta wspaniała uroczystość w najpiękniejszej sali Zamku Królewskiego w Warszawie: atmosfera i perfekcyjnie przygotowana gala, ludzie, których tam poznałam, telewizje, wspólne zdjęcia, to było ogromne przeżycie.
Każdemu, kto się zastanawia, czy wziąć udział w Konkursie powiedziałabym żeby próbował. To szansa na usystematyzowanie swojej pracy, zweryfikowanie, co się nam już udało, określenie, w którą stronę chcemy iść, docenienie tego, co się do tej pory zrobiło. Warto pokazać innym działania swojej szkoły, pracę koleżanek i kolegów z grona pedagogicznego oraz uczniów. A poza tym zawsze warto przeżyć coś nowego!
Konkurs Nauczyciel Jutr@
W
tym roku Nauczycielowi Roku towarzyszy
Konkurs Nauczyciel Jutr@ organizowany wspólnie z Fundacją Orange. Inspiracją
dla nowego Konkursu była edukacja zdalna. Jury Konkursu Nauczyciel Jutr@
wybierze laureatów, którzy w swojej pracy wyróżniają się:
– otwartą postawą na prowadzenie zajęć z uczniami w oparciu o nowoczesne,
angażujące metody nauczania, zgodne z potrzebami młodych ludzi wychowywanych w
świecie cyfrowym;
– dążeniem do podnoszenia swoich kompetencji, w tym kompetencji cyfrowych;
– wykorzystaniem przy tym nowych technologii lub e-zasobów edukacyjnych, aby
prowadzić bardziej nowoczesne, ciekawe i angażujące lekcje dla uczniów i
uczennic.