Nauczyciele poparli strajk – ZNP podsumował wyniki referendum strajkowego

Nauczyciele poparli strajk – ZNP podsumował wyniki referendum strajkowego

    

Prezes ZNP Sławomir Broniarz

Związek Nauczycielstwa Polskiego podsumował wyniki referendum strajkowego. Wynika z nich, że do sporu zbiorowego przystąpiło 85 proc. szkół i przedszkoli. – Referenda strajkowe, które w nich przeprowadzono pokazało, że od 85-90 proc. pracowników szkół opowiedziało się za strajkiem – mówił podczas konferencji prasowej szef ZNP Sławomir Broniarz.

ZNP zdecydowało o strajku 4 marca.

Według ustaleń związku, strajk rozpocznie się

8 kwietnia czyli dwa dni przed egzaminem gimnazjalnym i tydzień przed egzaminem ósmoklasisty. Będzie trwał do odwołania tj. do czasu, gdy rząd zdecyduje się przyznać nauczycielom podwyżki w wysokości 1000 zł z wyrównaniem od stycznia 2019 r. Ten postulat i ryzyko strajku będzie tematem nadzwyczajnego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Rozpocznie się ono w poniedziałek o godz. 12.

Czytaj także: „Takiego poruszenia wśród nauczycieli jeszcze nie było”

 

79 proc. szkół w referendum zdecydowało o przystąpieniu do strajku – wynika z najnowszych danych Związku Nauczycielstwa Polskiego. Największą gotowość zgłosiły szkoły w województwie kujawsko-pomorskim. Tam zamierza strajkować 91 proc. placówek.

Na drugim miejscu jest województwo łódzkie, w którym strajk zaplanowało 87 proc. szkół. Podobny wynik osiągnięto w Warmińsko-Mazurskiem. Z kolei w Wielkopolsce do strajku przystąpi 84 proc. placówek.

Najmniej szkół chce strajkować w województwie opolskim – „zaledwie” 69 p